Academic Technology Committee

The Academic Technology Committee is a faculty appointed committee that is charged with providing guidance and governance on Academic Technology tools, resources, and needs for the university. 

As of Fall 2019, the Instructional Technology Committee has been combined into the ATS Advisory committee. The Instructional Technology Committee is charged with evaluating proposals for the support of innovative and creative uses of technology in the classroom. 

The committee meets monthly during the semester and considers recommendations for classroom technology, software purchasing, and other academic technology tools.

If you have a tool, software or other issue that you would like the committee to review, please email dls@arcadia.edu and it will be included in our next meeting.  

Academic Technology Committee Members

2021-2022
  • Jon Drucker (Landman Library) - Chair
  • Shekhar Deshpande (College of Arts and Sciences)
  • Brian Eckenrode (College of Health Sciences)
  • Kathleen Fortier (College of Health Sciences)
  • Annette Halpin (School of Global Business)
  • Joshua Isard (College of Arts and Sciences)
  • Shailesh Kantak  (College of Health Sciences)
  • Amy Miller (College of Health Sciences)
  • Weihong Ni (College of Arts and Sciences)
  • Cynthia Planita (School of Global Business)
  • Alan Powell (College of Arts and Sciences)
  • Calvin Wang (Landman Library)
     
  • Timothy Belloff (IT) - ad hoc
  • Valerie Green (IT) - ad hoc
  • Matthew Pellegrini (IT) - ad hoc
  • Rashmi Radhakrishnan (IT) - ad hoc
  • Joe Sasdelli (IT) - ad hoc
  • Tori Waskiewicz (IT) - ad hoc
2020-2021
  • Shekhar Deshpande (College of Arts and Sciences)
  • Brian Eckenrode (College of Health Sciences)
  • Allison Ermol (College of Health Sciences)
  • Elizabeth Ferrell (College of Arts and Sciences)
  • Joshua Isard (College of Arts and Sciences)
  • Amy Miller (College of Health Sciences)
  • Chris Mullen (College of Arts and Sciences)
  • Weihong Ni (College of Arts and Sciences)
  • Meg Nolan (School of Global Business)
  • Alan Powell (College of Arts and Sciences)
  • Gaby Segal (College of Arts and Sciences)
  • Jonathan Shandell (College of Arts and Sciences)
  • Maria Theordoracki (College of Arts and Sciences)
  • Calvin Wang (Landman Library)
     
  • Timothy Belloff (IT) - ad hoc
  • Valerie Green (IT) - ad hoc
  • Matthew Pellegrini (IT) - ad hoc
  • Rashmi Radhakrishnan (IT) - ad hoc
  • Tori Waskiewicz (IT) - ad hoc
2019-20
  • Brian Eckenrode (College of Health Sciences) - Chair
  • Jim Casey (College of Arts and Sciences)
  • Michael Dwyer (College of Arts and Sciences)
  • Marty Eastlack (College of Health Sciences)
  • Allison Ermol (College of Health Sciences)
  • Joshua Isard (College of Arts and Sciences)
  • June Lee (College of Arts and Sciences)
  • Bochen Li (School of Global Business)
  • Weihong Ni (College of Arts and Sciences)
  • Meg Nolan (School of Global Business)
  • Alan Powell (College of Arts and Sciences)
  • Jonathan Shandell (College of Arts and Sciences)
  • Maria Theodoraki (College of Arts and Sciences)
  • Timothy Belloff (ATS) - ad hoc
  • Valerie Green (ATS) - ad hoc
  • Matthew Pellegrini (ATS) - ad hoc
  • Tori Waskiewicz (ATS) - ad hoc
  • Nicole Zucker (Registrar) - ad hoc

Committee Agendas and Minutes

2017

October 2017 Agenda Minutes
November 2017 Agenda Minutes

2018

February 2018 Agenda Minutes
March 2018 Agenda Minutes
May 2018 Agenda Minutes
September 2018 Agenda Minutes
October 2018 Agenda Minutes
December 2018 Agenda Minutes

2019

January 2019 Agenda Minutes
February 2019 Agenda Minutes
March 2019 Agenda Minutes
October 2019  Agenda  Minutes 
November 2019 Agenda  Minutes 
December 2019 Agenda  Minutes 

2020

January 2020 Agenda Minutes
February 2020 Agenda Minutes
March 2020 Agenda Minutes
April 2020  Agenda  Minutes 
May 2020 Agenda  Minutes 

 

2021

January 2021 Agenda Minutes
February 2021 Agenda Minutes
March 2021 Agenda Minutes
April 2021  Agenda  Minutes 
May 2021 Agenda  Minutes 
October 2021 Agenda Minutes
November 2021 Agenda Minutes
December 2021 Agenda Minutes

2022

January 2022 Agenda Minutes
February 2022 Agenda Minutes
March 2022 Agenda Minutes
April 2022 Agenda Minutes
May 2022 Agenda Minutes

ITC Grant Recipients

2019-20

Coming soon! 

2018-19

  • Math and Computer Science - Vitaly Ford, Kathy Macropol, Yanxia Jia (GoPiGo robots and eBeam)
  • Physical Therapy - Ryan Zarzycki, Brian Eckenrode (Blood Flow Restriction training in physical therapy and rehabiliation)
  • Biology - Lauren Howard (Interactive teaching via wireless streaming from iPads)
  • Art and Design - Karen Misher (Boss Laser engraving)
  • Media Communications - Alan Powell, Christine Kemp (4K Technology (65 in 4k/HDR Display, BrightSign XT1144 Expanded I/O Player, SB-40 Sonic Beam isolating audio speaker)

2017-18

  • Art and Design - Karen Misher (Digital Fabrication/3-D Printers Ultimaker 3 Extended)
  • School of Education - Kira Baker-Doyle, Augusto Macalalag, Priscilla  Jeter-Iles, Allison Frick (Maker Tool Library for STEAM Education)
  • Media and Communications - Christine Kemp, Alan Powell (Sigma BCN3D printer)
  • Biology - Naomi Phillips  (Dedicated Mass Sequence Storage Server)
  • Modern Languages and Cultures - Kate Bonin, Gaby Segal, Joanne Lucena (Google Expedition Virtual Reality Kit)
  • Computer Science and Mathematics - Vitaly Ford, Kathy Macropol, Yanxia Jia (Computer Science technology to support robotics, data analysis, computer vision, networks, and security systems)
  • Biology - Maria Theodoraki (Western Blot Imaging System)

2016-17

2015-16