Arcadia University Honorary Degree Recipients

    2018    G. Hanks Brown, J.D. (Politics)

    2018    Suneet P. Chauhan ’79, M.D. (Medicine)

    2017    Julianne Mamana Boyd ’66, Ph.D. (Theater)

    2017    Samuel Cameron, Ph.D. (Counseling)

    2016    Gary M. Reedy (Health Sciences)

    2016    Lois E. Haber­­ ’71 (Business)

    2015    Francis G. Vitetta (Architecture)

    2015    Deogratias Niyizonkiza (Health Sciences)

    2014    Ellen Schecter ’66 (Author, Broadcasting)

    2014    Gerri Aaron (Philanthrophy)

    2013    Teng Huang (Education)

    2013    Elaine Thompson (Health Sciences)

    2013    Marcelline Krafchick (Education)

    2013    Trudy Rubin (Journalism)

    2012    Guido Fabiani (Education)

    2012    Patricia Hill Collins (Education)

    2012    Fred de Sam Lazaro (Journalism, Broadcasting)

    2012    Shelly Yanoff ’62 (Social Services, Civic Affairs)

    2011    Isaac Stein (Education, Philanthropy)

    2011    Rosalie Swedlin Cort ’68 (Writer, Film Producer)

    2011    KayWalkingStick ’59 (Artist)

    2011    Harris L. Wofford (Politics, Civil Rights, Community Service)

    2010    Hon. Allyson Y. Schwartz (Politics)

    2010    Bernice Wenzel Jeffrey ’42 (Education)

    2010    Hon. LeAnna M. Washington (Politics)

    2009    Marie-Louise Vermeiren Jackson (Philanthropy)

    2009    Brian Lamb (Journalism/Broadcasting)

    2009    Barry Sheerman (Legislator)

    2009    Zachary Stalberg (Journalism/Civic Defender)

    2009    Joseph M. Torsella (Civic Affairs)

    2008    Katharine M. Butterworth (Education)

    2008    William B. DeLauder (Education)

    2007    Harriet Mayor Fulbright (Education)

    2007    Louis H. Pollak (Law)

    2007    Walter Hellendall ’77 (Business)

    2006    Alfred Uhry (Playwright)

    2006    Rosemary Deniken Blankley ’57 (Philanthropy)

    2006    Lorene Cary (Literature)

    2006    Joseph L. Castle II (Business) (Posthumous)

    2006    George Logue (Physical Therapy)

    2005    Dr. Kenneth L. Adelman (Journalism)

    2005    Jane Golden (Art)

    2005    Dr. Fredric Rieders ’80 (Forensic Science)

    2005    Dr. Dennis M. Wint (Science/Museum)

    2004    Buntzie Ellis Churchill (Politics)

    2004    Suzanne F. Roberts (Communications)

    2004    Ralph J. Roberts (Communications/Business)

    2004    Dr. Bette E. Landman (Education)

    2003    Robert J. Hall (Communications/Business)

    2003    Benjamin W. Tate (Food Service)

    2003    Loretta J. Ross (Social Service)

    2002    Alba E. Martinez Esq. (Law)

    2002    Michael V. Schluth (Advertising)

    2002    Charles M. Magistro (Physical Therapy)

    2001    Jacquelyn H. Barrett ’72 (Law Enforcement)

    2001    Rev. Dr. Robert Johnson-Smith Sr. (Religion/Social Service)

    2001    Lowell S. Thomas, Jr. (Law)

    2001    Dr. Judith Rodin (Education)

    2000    Chris Matthews (Journalism)

    2000    Hon. M. Susan Savage ’74 (Politics)

    2000    Dr. F. William Sunderman, Sr. (Medicine)

    1999    Norman R. Augustine (Medicine)

    1999    Hon. K. Leroy Irvis (Politics)

    1999    Marilyn Lee Steinbright (Philanthropy)

    1998    Morris Dees (Law)

    1998    Rudolph Staffel (Art)

    1998    John Hockenberry (Journalism)

    1997    Dr. Arthur L. Caplan (Medical Ethics)

    1997    Dr. Norman B. Johnston (Criminology)

    1996    Marilyn Sunners Cranin ’54 (Landscape Design)

    1996    Cha-Keuk Charles Koo (Business)

    1996    Hon. Edward G. Rendell (Politics)

    1995    Dr. Siu-chi Huang (Education)

    1995    William H. Siemering (Broadcasting)

    1994    Catherine M. Kuch (Philanthropy)

    1994    Dr. Geoffrey Marshall (Education)

    1993    Anna Deavere Smith ’71 (Actor/Writer)

    1993    Nelson Shanks (Art)

    1993    John William Galbraith (Economics)

    1993    Dr. Ellington M. Beavers (Science)

    1992    James Lawrence Powell (Science)

    1992    Robert W. O’Donnell (Politics)

    1992    Rev. James D. O’Dell (Religion)

    1992    Emma Carolyn Chappel (Finance)

    1991    Dr. Marian Wright Edelman (Law)

    1991    John A. Wallace (Economics)

    1990    Dr. Samuel D. Proctor (Education)

    1990    Dr. Derek R. Pollard (Education)

    1990    Eugene W. Jackson (Publishing/Philanthropy)

    1990    Dr. Houston A. Baker, Jr. (Education)

    1989    Hon. Thomas H. Kean (Politics)

    1989    Dr. Adeline Gordon Levine (Education)

    1989    Wm. Irwin Arbuckle II (Religion)

    1989    Dr. John M. Templeton, Jr. (Medicine)

    1988    Dr. Bernard C. Watson (Education)

    1988    David Eisenhower (Author)

    1988    Dr. Dorothy I. MacConkey ’47 (Education)

    1987    Hon. Nochem S. Winnet (Law)

    1987    Hon. A. Leon Higginbotham, Jr. (Law)

    1986    Margaret E. Kuhn (Social Activism)

    1985    Margaret E. Mahoney (Health Sciences)

    1985    Dr. John W. Chandler (Education)

    1984    Ellen Goodman (Journalism)

    1984    Helen Bohen O’Bannon (Economics)

    1983    Hilton Kramer (Education)

    1983    Harriet W. Sheridan (Education)

    1983    Dr. William D. Gates (Education)

    1982    Dr. Donald D. Hammill (Education)

    1982    Marjorie Darling (Education)

    1982    Dr. Rosalyn S. Yalow (Science)

    1982    Dr. Paul R. Cutright (Science)

    1981    Ernest L. Boyer (Education)

    1981    William G. Rusch (Business)

    1981    Raymond A. Geiger (Publishing)

    1981    Elsie Siratz McGarvey (Art)

    1981    Barrows Dunham (Philosophy)

    1980    Rowland Evans, Jr. (Journalism)

    1980    Edward B. Fiske (Journalism)

    1979    John A. Mitchell (Education)

    1979    Mark Herbert Curtis (Education)

    1979    Dr. Robert MacNeil (Journalism)

    1979    Dr. William E. Strasburg (Journalism)

    1979    Dr. Harold I. Leviton (Business)

    1979    Margaret F. LeClair (Education)

    1977    Dr. Martha Peterson (Education)

    1976    Dr. Robert L. Swaim (Education)

    1976    Dr. John Canaday (Art)

    1975    Dr. George H. Gallup (Market Research)

    1975    Dr. Robert E. Page (Music)

    1975    Mary Clayton Earle (Philanthropy)

    1974    Dr. Victor Zelov (Business)

    1974    Dr. Edmund Ashbury Gullion (Law)

    1974    Charles E. Bertrand (Business)

    1973    Lucy Jarvis (Broadcasting)

    1973    Dr. Gregory Halpern (Business)

    1973    Dr. Lorin Maazel (Music)

    1973    Dr. R. Buckminster Fuller (Science)

    1973    Shirley Isacowitz Leviton ’41 (Philanthropy)

    1973    Dr. Annie E. Robinson (Civic Leader)

    1972    Dr. J. Arthur Campbell (Education)

    1972    Dr. F. Melissa Plummer (Education)

    1972    Hon. George H.W. Bush (Politics)

    1971    John V. Calhoun, Sr. (Business)

    1971    Dr. Frederic W. Ness (Education)

    1971    Harold Weill (Law)

    1971    Dr. Arthur Charles Clarke (Literature/Science)

    1971    Mrs. Margaret Oldroyd ’38 (Literature)

    1970    Dr. Ruth Patrick (Science)

    1970    Dr. Hubert N. Alyea (Science)

    1969    Sen. Mark O. Hatfield (Politics)

    1969    Dr. Morris Duane (Law)

    1969    Dr. Eleanor Jane Carlin ’40 (Education)

    1968    Ambassador Patricia Roberts Harris (Politics)

    1968    Dr. Lawrence R. Thompson (Education)

    1967    Dr. William B. Walsh (Medicine)

    1967    Dr. Katherine Boucot Sturgis (Medicine)

    1967    Rev. Kenneth A. Hammonds (Religion)

    1967    Rev. Leon H. Sullivan (Religion)

    1966    Lessing J. Rosenwald (Art)

    1966    Dr. Roscoe Drummond (Journalism)

    1965    Harry George Kuch (Philanthropy)

    1965    John Mark Templeton (Philanthropy)

    1965    The Lord Caradon (Politics)

    1964    Marian Angell Boyer (Philanthropy)

    1964    Sivert Andreas Nielson (International Politics)

    1963    Sir Muhammad Zafrulla Khan (International Politics)

    1963    Dr. John R. Coleman (Education)

    1963    Mary Crapo Hyde (Literature)

    1963    Harold W. Scott (Business)

    1963    John W. Cornell, Jr. (Philanthropy)

    1963    Helen P. Rush (Education)

    1963    Hon. William W. Scranton (Politics)

    1962    Pauline Frederick (Journalism)

    1962    George Ruck (Philanthropy)

    1962    Margaret Purner Jenkins ’14 (Education)

    1961    Gen. Carlos P. Romulo (International Politics)

    1961    Sen. Margaret Chase Smith (Politics)

    1961    Eugenia Fuller Atwood (Philanthropy)

    1959    Dr. David H. Jones (Music)

    1959    Rev. Frank H. Stroup (Religion)

    1959    Chalmer G. Kirkbride (Science)

    1958    Rae Vickers Biester (Philanthropy)

    1958    Oliver G. Willits (Business)

    1957    Dr. Marion Fay (Education)

    1957    Catherine Drinker Bowen (Literature)

    1957    Dr. Alton H. Glasure (Religion)

    1957    Florence Benedict (Business)

    1957    Arthur A. Houghton, Jr. (Business)

    1956    Dr. William J. Wiseman (Philanthropy)

    1956    Hon. Edward H. Griffiths (Law)

    1955    Dr. Allen H. Wetter (Education)

    1955    Richard C. Bond (Business)

    1954    Dr. Herbert P. Lansdale, Jr. (Business)

    1954    Harold W. Butler (Business)

    1954    Rev. Dean N. Dobson, Jr. (Religion)

    1954    Rev. Theodore C. Meek (Religion)

    1953    Dr. Karl G. Miller (Education)

    1953    Thomas B. McCabe (Business)

    1953    Helen D. Bragdon (Education)

    1953    Ruth Leach (Business)

    1953    Dr. Katherine E. McBride (Education)

    1953    Ruth L. Higgins (Education)

    1953    Mildred Roe (Education)

    1953    Ada Haeseler Lewis (Education)

    1953    Rev. Robert N. Peirce (Education)

    1953    Bertha C. Peirce (Education)

    1953    Charles E. Wilson (Business)

    1953    Lewis M. Stevens (Law)

    1953    Henri G. Marceau (Arts)

    1953    Dr. Milton S. Eisenhower (Education)

    1953    Rev. Stanley K. Gambell (Religion)

    1952    Dr. Ernest N. Feind (Religion)

    1952    Dr. Archibald Campbell (Religion)

    1952    Dr. Herman N. Morse (Religion)

    1952    John D. Duff (Philanthropy)

    1952    Dr. Eugene Carson Blake (Religion)

    1951    Paul Comly French (Business)

    1951    Dr. Arthur M. Adams (Religion)

    1951    Theodore McKeldin (Politics)

    1950    Dr. George S. Young (Religion)

    1950    Mildred McAfee Horton (Education)

    1950    Hon. Percy T. Smith (Politics)

    1950    Dr. Carl E. Seifert (Education)

    1950    Dr. John T. Galloway (Religion)

    1949    Dr. George T. Peters (Religion)

    1949    Edward Warwick (Education)

    1949    Dorothy Kenyon (Law)

    1949    Louise Bush-Brown (Education)

    1949    Dr. Bryant M. Kirkland (Religion)

    1948    Dr. John M. Kelly (Music/Religion)

    1948    George P. Orr (Law)

    1948    Dr. Louise Pearce (Medicine)

    1948    Ellsworth A. Roberts (Business)

    1947    Alfred E. Driscoll (Politics)

    1947    Harriet D. Phillips (Civic Leader)

    1947    Dr. Althea K. Hottel (Education)

    1947    Margaret T. Corwin (Education)

    1946    Charity Scott Martin (Civic Leader)

    1946    Hon. Edward Martin (Politics)

    1946    Hon. James H. Duff (Politics)

    1944    Vira I. Heinz (Philanthropy)

    1942    Georgiana Farr Sibley (Philanthropy)

    1942    Dr. William F. Wefer (Education)

    1942    Anna Kennedy Eaton (Science)

    1939    Adm. Richard E. Byrd (Explorer)

    1939    Dr. Alexander J. Stoddard (Education)

    1939    Dr. Morgan H. Thomas (Business)

    1939    Ruth R. Nichols (Aviation)

    1938    Dr. James E. Mooney (Journalism)

    1938    Dr. Lester K. Ade (Education)

    1938    Dr. Paul M. McKee (Religion)

    1938    Dr. Joseph Albert McCartney (Religion)

    1938    Dr. Edward S. Mooney, Jr. (Education)

    1938    Dr. Rex Wheeler (Education)

    1938    Hon. James R. Irwin (Law)

    1937    Rose Ingraham Marsh (Philanthropy)

    1937    Dr. John Muyskens (Religion)

    1937    Mrs. H. Childs Hodgens (Philanthropy)

    1937    Rev. Dr. Raymond Kistler (Religion/Education)

    1937    Dr. Ralph F. Perry (Education)

    1936    Rev. Dr. Roland Lutz (Religion)

    1936    James F. Shrader (Law)

    1936    Theresa W. Paist (Philanthropy)

    1936    Paul Cornell (Business)

    1936    Mary Dabney Thomas (Education)

    1936    Sir Joseph Flavelle (Business)

    1935    Alexander Thomson (Medicine)

    1935    J. Leonard Mason (Education)

    1935    Benton Spruance (Education)

    1934    Dr. Walter E. Jordan (Religion)

    1934    Dr. Joseph E. Curry (Religion)

    1934    Dr. Robert R. Littell (Religion)

    1934    Dr. H. Lewis Cutler (Religion)

    1934    Rev. Dr. Joseph R. Sizoo (Religion)

    1934    William E. Biederwolf (Religion)

    1933    Editha Carpenter Trevorrow (Education)

    1933    Rev. Dr. Burleigh Cruikshank (Religion)

    1933    Allan Sutherland (Philanthropy)

    1933    Dr. C. Waldo Cherry (Religion)